FB
Strona główna
DLA RODZICÓW

Mleko matki jako pierwszy pokarm pełni szczególną rolę w żywieniu człowieka. Jego dostępność, bezpieczeństwo i jakość mogą zdecydować o późniejszym stanie zdrowia dorosłego człowieka. Zjawisko to nosi nazwę „programowania żywieniowego” i polega na modulowaniu układu odporności, a także pracy wielu narządów takich jak mózg, układ sercowo-naczyniowy i cały metabolizm przez składniki pokarmu kobiecego. Nieustannie prowadzone badania naukowe dotyczące składu i właściwości pokarmu matki wciąż przynoszą nowe rewelacje. Odkryto m.in. przeciwnowotworowe czynniki mleka kobiecego, dowiedziono że istnieje zależność prozdrowotnego wpływu pokarmu od długości i częstości karmienia (dawki pokarmu)  oraz dowiedziono, że flora bakteryjna pokarmu kobiecego jest unikalnym i nieodzownym elementem dobrostanu dziecka (tzw. mikrobiom). Pokarm kobiecy zawiera tysiące aktywnych składników, które mają wartość pozażywieniową i są nie do wyprodukowania na drodze procesu technologicznego. Mleko kobiece jest także idealnie dopasowane do potrzeb żywieniowych noworodka, zawiera wyłącznie gatunkowo specyficzne białka i jest najlepiej przyswajalnym pożywieniem. Dzieci karmione mlekiem matki w przyszłości mają mniejsze problemy ze zdrowiem, znacznie rzadziej zapadają na choroby serca, anemię, alergie, cukrzycę i inne.
W sytuacji porodu przedwczesnego lub choroby dziecka zaraz po urodzeniu, pokarm matki biologicznej lub gdy nie ma takiej możliwości, pokarm z banku mleka kobiecego, ma znaczenie terapeutyczne. Ze względu na swój wyjątkowy skład i wynikające z niego profilaktyczne i prozdrowotne oddziaływanie na organizm dziecka, mleko kobiece uznaje się za tzw. żywność funkcjonalną. 
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat wartości pokarmu kobiecego, karmienia piersią, sposobów przechowywania mleka matki lub działalności banków mleka kobiecego zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami.
Odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące laktacji znajdziesz także tutaj.

Sponsorzy:
Strona powstała
dzięki wsparciu
Miasta St. Warszawa