FB IG
Strona główna
DLA RODZICÓW

 

Dawczynią może być tylko zdrowa kobieta w okresie laktacji, która karmiąc własne dziecko zdecyduje się oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Współpraca z bankiem mleka kobiecego jest honorowa, to znaczy, że dawczyni nie otrzymuje gratyfikacji z tytułu oddawania swojego mleka. Jednak jest wyposażana w odpowiednie akcesoria służące właściwemu odciąganiu i przechowywaniu pokarmu.

Z kandydatką na dawczynię pracownik banku mleka kobiecego przeprowadza wstępny wywiad, w którym pyta m.in. o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, przebyte choroby infekcyjne, a następnie kieruje na obowiązkowe badania w kierunku: HIV (wirus wywołujący AIDS), zapalenia wątroby typu B i C , kiły. 
Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów zawierających kofeinę (jak kawa, herbata, cola), przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie może zostać kobieta, która choruje na ostrą lub przewlekłą chorobę (wymagającą stałego przyjmowania pewnych leków), choruje na gruźlicę, przyjmowała hormon wzrostu, była w ostatnim okresie szczepiona przeciw niektórym chorobom.
Jeśli chciałabyś zostać dawczynią lub masz więcej pytań skontaktuj się z najbliższym dla swego miejsca zamieszkania bankiem mleka kobiecego - znajdź swój bank

Jeśli zgromadziłaś zapasy zamrożonego mleka, których Twoje dziecko nie wykorzystało, ale nie jesteś dawczynią pokarmu, możesz przekazać mleko do badań naukowych. Niestety ze względu na procedury banku mleka kobiecego pokarm od wcześniej nie przebadanej i zakwalifikowanej jako dawczyni pokarmu matki nie może być przekazywany beneficjentom banku (wcześniakom, dzieciom chorym). Jednak ten pokarm może być wykorzystany przez naukowców, którzy rozwijają wiedzę na temat wartości pokarmu kobiecego i w ten sposób ulepszają procedury związane z funkcjonowanie banków mleka kobiecego. Ten dar też jest bardzo cenny!

Szczegółowe informacje na temat aktualnie prowadzonych badań naukowych i potrzeb z tym związanych uzyskasz w najbliższym banku mleka (znajdź swój bank) oraz tutaj.

Sponsorzy:
Strona powstała
dzięki wsparciu
Miasta St. Warszawa