Banki Mleka w Polsce

Bank mleka w Toruniu

plakat_torun_maly28 maja 2013 r. w Toruniu powstał pierwszy regionalny Bank Mleka Kobiecego. Pomysłodawcami i realizatorami tej inicjatywy są: Samorząd Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu oraz Fundacja Bank Mleka Kobiecego.

Bank Mleka w Toruniu powstał w ramach programu „Mamy mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko–pomorskim”. To pierwsza placówka w Polsce działająca – podobnie jak banki mleka na Zachodzie – na skalę całego regionu. Bank mleka w Toruniu został sfinansowany z funduszy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Pierwszy etap działalności Banku Mleka obejmie dwa szpitale w Toruniu: Szpital Wojewódzki na Bielanach i Szpital Dziecięcy: Chcemy nawiązać współpracę ze szpitalami w województwie, które zajmują się leczeniem noworodków urodzonych przedwcześnie, chorych. Takie szpitale znajdują się m.in.w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu. Pozostajemy również otwarci na współpracę z innymi szpitalami z regionu, zarówno w zakresie oddawania mleka przez matki- pacjentki z tych szpitali, jak też zapotrzebowanie na mleko z Banku – mówi Roger Hartwig, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

Pobierz ulotkę – „Zostań dawczynią mleka kobiecego”

Kontakt:
Bank Mleka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera
ul. Św. Józefa 53-59
87-100 Toruń
Tel: +48 56 610 11 72
e-mail: bankmleka@wszz.torun.pl
 

Bank mleka w Warszawie

28 marca 2012 r. została uroczyście otwarta pierwsza w Polsce placówka banku mleka kobiecego. Na mocy umowy partnerskiej zawartej między Fundacją Bank Mleka Kobiecego, a Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym im. prof. W Orłowskiego w Warszawie, najmniejsi pacjenci szpitala, których mamy nie mogą samodzielnie karmić, będą otrzymywali bezpieczny pokarm innej kobiety.

Bank Mleka Kobiecego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym stanowi część Kliniki Neonatologii prowadzonej przez dr Marię Wilińską i składa się z dwóch pomieszczeń: pokoju pasteryzacji mleka i pokoju dla matki karmiącej. Bank dostarcza mleko na użytek pacjentów Kliniki Neonatologii, a dawczyniami mogą zostać tylko te mamy, które urodziły dzieci w Szpitalu Orłowskiego lub których dzieci są tam hospitalizowane.

Pracownikami banku jest położna Zofia Słodkowska i wolontariusz Elżbieta Kwiecień.


Kontakt:
Bank Mleka w SPSK im W. Orłowskiego CMKP
ul.Czerniakowska 231
00-416 Warszawa
Tel: +48 22 58 41 280, wew. 280

lub  +48 22 58 41 170

Fundacja Bank Mleka Kobiecego
ul. Podkowy 128J
04-937 Warszawa
bankmleka (at) bankmleka.pl

Numer rachunku bankowego Fundacji Bank Mleka Kobiecego:

Bank BGŻ
10 2030 0045 1110 0000 0345 7490

 

 

  • KALENDARZ