Kto może otrzymać mleko z banku mleka i na jakich zasadach?
Banki mleka umożliwiają bezpieczne żywienie mlekiem kobiecym najbardziej potrzebujących dzieci, a więc urodzonych przedwcześnie, ciężko chorych i wymagających intensywnej terapii. Dla tych dzieci mleko kobiece jest nie tylko pożywieniem, ale także lekiem, od którego może zależeć ich życie. Potrzeby tych dzieci są zaspokajane w pierwszej kolejności.
Żywienie mlekiem z banku mleka, jak również odciągniętym mlekiem biologicznej matki, jest w Polsce refundowane przez NFZ, ale tylko w przypadku żywienia dojelitowego ( sondą dożąłądkową lub przez zgłębnik) wcześniaków do ukończenia 4 tygodnia życia korygowanego oraz chorych noworodków, które nie mogą być karmione piersią, do 4. tygodnia życia. Banki Mleka zwykle udostępniają mleko z banku mleka także wtedy, gdy wcześniak może już otrzymywać pokarm doustnie, z butelki, mimo że NFZ nie zwraca kosztów tej procedury.
W przypadku posiadania znacznych zasobów mleka w banku, w uzasadnionych przypadkach, mleko z banku mogą otrzymać także dzieci donoszone , które wymagają długiego leczenia, są obciążone wadami lub są w szczególnej sytuacji życiowej (dzieci osierocone, czekające na adopcje). Decyzja do dokarmianiu dziecka mlekiem z banku mleka podejmowana jest każdorazowo przez lekarza i zespół pracowników banku mleka i zależy od kolejności beneficjentów która w każdy ze szpitali może być nieco inna. Mleko z banku mleka zawsze udostępniane jest bezpłatnie.