Banki mleka kobiecego w sytuacjach kryzysowych – mleko od dawczyń jako pomost do mleka własnej matki. / Банки грудного молока у кризових умовах – місток між донорським та материнським грудним молоком. Вебінар доступний з українськими субтитрами.
Dzięki działalności banków mleka kobiecego przy szpitalach jest możliwe karmienie mlekiem kobiecym dzieci urodzonych przedwcześnie i długo hospitalizowanych. Jednak w sytuacji kryzysowej zasoby banków powinny być również dostępne dla dzieci urodzonych o czasie, które jednak nie mogą być z różnych przyczyn karmione piersią przez biologiczne matki. Podczas ostatniego webinaru z cyklu „Wsparcie matek w żywieniu dzieci w sytuacji kryzysowej” dr Kiersten Israel-Ballard oraz Kimberly Mansen opowiedzą o globalnych standardach działania banków mleka, oraz dynamice ich rozwoju na świecie i mankamentach systemowych wpływających na nierówny dostęp do mleka bankowanego. Banki mleka powinny być włączone w pomoc humanitarną skierowaną do matek niemowląt dotkniętych sytuacją kryzysową. Alessandro Iellamo opowie o wykorzystaniu potencjału banków mleka w sytuacjach kryzysowych, przedstawi mechanizmy i narzędzia umożliwiające przygotowanie się tych instytucji na kryzys. Niestety w Polsce podczas pandemii COVID – 19 infrastruktura banków mleka nie została wykorzystana do radzenia sobie ze skutkami pandemii. Dr hab. Aleksandra Wesołowska opowie, jak mimo, iż mleko w bankach było dostępne, nie zostało ono przekazane dla dzieci matek, którym zabroniono karmienia piersią z powodu nosicielstwa SARS-COV-2 lub czynnej infekcji COVID-19. Cierpiały dzieci i ich matki z powodów proceduralnych – nie możemy dopuścić do takiej sytuacji w przyszłości.
Wykładowcy
Alessandro Iellamo
Dr Kiersten Israel-Ballard, DrPH
Kimberly Mansen, MSPH, RDN
dr hab. n. o zdr. Aleksandra Wesołowska
Webinar:
Pozostałe webinary
Możliwości żywienia dzieci w kryzysie: karmienie piersią, relaktacja, dzielenie się mlekiem i mamczarstwo. Planowanie żywienia niemowląt zależnych od mleka modyfikowanego.
dr Julia Smith – profesorka na Australijskim Uniwersytecie Narodowym i członkini Australijskiej Rady ds. Badań.
prof. dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik – kierowniczka Katedry i Kliniki Neonatologii UM w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
dr hab. n. med. Andrea Horvath – pediatrka, gastroenterolożka
Poradnictwo laktacyjne i żywieniowe w sytuacjach kryzysowych.
Jodine Chase członkini Grupy Roboczej ds. Żywienia Dzieci w Kryzysie (ang. The Infant Feeding in Emergencies Core Group, IFE CG) w Emergency Nutrition Network (ENN)
dr n. med i n. o zdr. Agnieszka Bzikowska-Jura – dietetyczka kliniczna, adiutantka naukowo-dydaktyczna Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją, – działającej przy Zakładzie Biologii Medycznej WUM
Malwina Okrzesik – psycholożka, konsultantka laktacyjna IBCLC
Wytyczne WHO w zakresie etycznej dystrybucji mleka modyfikowanego w sytuacjach kryzysowych
Patti Rundall – dyrektorka odpowiedzialna za tworzenie prawodawstwa i polityk dotyczących wspierania karmienia piersią oraz kontroli działań marketingowych produktów mlekozastępczych w Baby Milk Action.
dr n. prawn. Anna Koronkiewicz-Wiórek adwokatka,, członkini IBFAN, prezeska Zarządu Stowarzyszenia Ochrony, Promocji i Wsparcia Karmienia Piersią