Zostałaś mamą i karmisz piersią, ale chciałabyś nadal realizować swoje pasje, być aktywna lub po prostu mieć czas na odpoczynek i regenerację? A może planujesz powrót do pracy, a Twój maluszek pozostanie pod opieką rodziny, żłobka lub klubu malucha? Jeśli tak, odciąganie i przechowywanie mleka mogą być dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Możesz również zostać honorową dawczynią i przekazać mleko do najbliższego Banku Mleka Kobiecego. Mleko z banku z pewnością przysłuży się dzieciom urodzonym przedwcześnie. Dowiedz się więcej o tym, jakie korzyści niesie ze sobą mleko kobiece – nie tylko dla Twojego dziecka, ale również w kontekście działań terapeutycznych.
Wyjątkowe właściwości mleka kobiecego
Skład mleka kobiecego i zawartość bakterii symbiotycznych oraz takich substancji jak lizozym, cytokiny, czynniki wzrostu, cząsteczki przeciwzapalne i bioaktywnie czynne, kompleks HAMLET, czy komórki macierzyste rozszerzają możliwości wykorzystania mleka kobiecego o aspekt pozażywieniowy.
Innowacyjne zastosowanie mleka kobiecego w medycynie
Coraz więcej badań naukowych i przedklinicznych ocenia potencjał wykorzystania mleka matki w leczeniu u noworodków nie tylko zaburzeń żołądkowo-jelitowych takich jak martwicze zapalenie jelita, ale także urazów neurologicznych wynikających z porodu przedwczesnego. W 2024 R. Hoban i współpracownicy opublikowali pierwsze protokołowane badanie bezpieczeństwa donosowego podawania świeżego mleka u 37 wcześniaków z krwawieniem do ośrodkowego układu nerwowego. Noworodki od 10 do 28 dnia po urodzeniu otrzymywały dziennie dwa razy donosowo kroplę świeżego mleka ludzkiego i wykazano w grupie badanej poprawę parametrów rozwojowych w 12 i 18 miesiącu wieku skorygowanego.
Najwięcej składników bioaktywnych w świeżym mleku kobiecym
Wiele opisanych właściwości terapeutycznych związków pochodzących z mleka ludzkiego, w tym siary, dotyczy mleka świeżego, użytego bezpośrednio po odciągnięciu. Takie mleko ma najlepsze właściwości antybakteryjne, większą zawartość przeciwutleniaczy, witamin oraz cząsteczek aktywnie czynnych, przeciwzapalnych, immunologicznych i komórek macierzystych w porównaniu do mleka, które zostało schłodzone lub zamrożone.
Świeżo odciągnięte mleko jest zawsze lepsze niż to przechowywane w lodówce, zaś pokarm z lodówki jest lepszy niż mrożony. Trzeba też pamiętać o prawidłowym odciąganiu i przechowywaniu odciągniętego mleka. Jeśli dziecko karmione mlekiem matki uczęszcza do żłobka lub klubu malucha to placówka powinna zapewnić właściwe warunki do przechowywania i podawania dziecku takiego pokarmu.
Zostań honorową dawczynią mleka
Jeśli masz nadwyżki mleka, rozważ przekazanie go do Banku Mleka Kobiecego. Twoje mleko może pomóc noworodkom, które z różnych powodów nie mogą być karmione mlekiem matki. Jest to wyjątkowy sposób, by wspierać inne dzieci i ich rodziców w trudnych chwilach.
Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Bank Mleka Kobiecego i dołącz do grona honorowych dawczyń! Kliknij TUTAJ.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/52541,odciaganie-pokarmu-i-przechowywanie-mleka-matki
- Hoban R, Perez KM, Hendrixson DT, Valentine GC, Strobel KM. Non-nutritional use of human milk as a therapeutic agent in neonates: Brain, gut, and immunologic targets. Early Hum Dev. 2024 Nov;198:106126.
- https://clinicaltrials.gov/study/NCT04225286
- Hoban R, Signorile M, Gallipoli A, Unger S. Intranasal human Milk as stem cell therapy for intraventricular hemorrhage in preterm infants: Long-term outcomes to 18 months. Poster Presentation. Pediatric Academic Society Annual Meeting. Toronto, Canada 2024.
- https://archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/karmienie-piersia/odciaganie-i-przechowywanie-mleka-matki/