Czy słyszałaś o oparzelinie mrozowej? Najczęściej spotykamy się z tym zjawiskiem na mrożonej żywności, ale okazuje się, że na mleku kobiecym oparzelina mrozowa również występuje. O wypowiedź w tej sprawie poprosiła nas jedna z obserwatorek w mediach społecznościowych – Pani Natalia, która prowadzi profil na Instagramie @mojekpi.
Jak wygląda produkt spożywczy z oparzeliną mrozową? Ma biało-szary nalot, jest pomarszczony i suchy, mogą się pojawić kryształki lodu na powierzchni (w miejscu gdzie był większy dostęp powietrza). Zdjęcia mleka z oparzeliną mrozową zobaczysz na końcu wpisu.
Poprosiłyśmy o komentarz członka rady naukowej Fundacji BMK dr hab. inż Dorotę Martysiak- Żurowską. Okazało się, że brak jest danych naukowych w temacie oparzeliny mrozowej stricte mleka kobiecego. Dostępna literatura dotyczy głównie produktów spożywczych takich jak mięso, czy ryby. Wnioski z tego rozeznania są następujące:
- Oparzelina występuje na produktach spożywczych bogatych w wodę, zwłaszcza gdy są nieprawidłowo zapakowane. Wynika to z procesu sublimacji (proces podobny do parowania, ale nie wymaga cieczy, jako przykład kostki lodu, które w miarę upływu czasu zmniejszają się).
- W pierwszym okresie nie powoduje zmian jakości mleka, mleko zachowuje wartości odżywcze i jest bezpieczne dla dziecka.
- Zaawansowana oparzelina może spowodować nieodwracalne zmiany w składzie zamrożonego mleka – denaturacja białek, utlenianie tłuszczu. Te zmiany mogą wpływać na smak, barwę, zapach, konsystencję mleka po rozmrożeniu.
- Dziecko może niechętnie jeść takie rozmrożone mleko.
- Aby zapobiegać pojawieniu się oparzeliny mrozowej należy zwrócić uwagę na sposób pakowania – szczelny, nieprzepuszczalny dla pary wodnej, nie narażać zamrażarki na częste i długotrwałe zmiany temperatury, wykonywać częsty przegląd zamrażarki.
- Mleko prawidłowo zapakowane i przechowywane (-20 st.) może zachować swój skład i jakość nawet przez 3-6 miesięcy.*
*Zamrożone mleko kobiece można przechowywać do 12 miesięcy, cały czas jest bezpieczne do spożycia przez dziecko. Natomiast zachęcamy do tego, by zapasy zużywać na bieżąco i robić przegląd dat zapasów mleka.
Poniższe zdjęcia nadesłane przez Panią Natalię @mojekpi.
Źródła:
- Schmidt S.J. and Lee J.W. How Does the Freezer Burn Our Food? Journal of Food Science Education, 2009
- Ashby, B.H.; James, G.M.; Krämer, A. Effects of freezing and packaging methods on freezer burn of hams in frozen storage. Journal of Food Science, 1973
- Oksuz A, Alkan S.B., Ors E.D. The effect of improper packaging on moisture and fatty acid composition in frozen bluefin tuna (Thynnus Thynnus). Aquatic Sciences And Engineering 2023; 38(1): 68-73
- Willenberg B. Freezing Basics Human Environmental Sciences Extension. 2021, Published by MU Extension, University of Missouri-Columbia : https://extension.missouri.edu/publications/gh1501